Láska kvete před smrtí i po ní

Smrt a láska, obojí je spojeno ve filmu režisérů Tima Burtona a Mikea Johnsona Mrtvá nevěsta Tima Burtona z roku 2005, k němuž napsali scénář John August, Caroline Thompson a Pamela Pettler.
Vše začíná domluveným sňatkem mezi synem bohatých obchodníků s rybami Viktorem a dcerou chudých šlechticů Viktorií. 
Oba se neznají a mají proto z manželství strach. Mladá dáma se s obavami ptá: „Co když se nebudeme mít s Viktorem rádi?“ Matka Maudeline Everglotová ji uklidňuje: „A jak to, má milá, souvisí se svatbou? Copak si myslíš, že se s tvým otcem máme rádi?“
Když se však potkají, naleznou v sobě zalíbení. 
Jejich štěstí nestojí nic v cestě, kromě nešikovnosti ženicha. Ten při zkoušce svatby nedokáže říci svatební slib a paní Everglotové podpálí šaty. Pastor ho proto vyžene s tím, že se nemá vracet, dokud se obřad nenaučí.
Viktor odchází do lesa, kde si slib vštípí. Vysloví ho a na uschlou větev přitom nasadí prsten. 
Tedy myslí si to. Ve skutečnosti však nejde o větev, nýbrž o ruku mrtvé Emily, která ho od té chvíle považuje za svého manžela.
Viktor se ocitá ve městě mrtvých. Všichni jsou zde šťastní a spokojení, líbí se jim zde. Jsou přesvědčení, že žijí v dokonalém světě. Viktorovu touhu po fádním světě živých nechápou: „Proč chodit nahoru, když všichni umírají touhou dostat se sem?“
Mladíkovi se podaří mrtvé přesvědčit, že musí navštívit své rodiče: „Kde jsou pohřbeni? Aha, oni ještě žijí.“ „Obávám se, že ano.“ „Tak to je problém.“ Nakonec se do světa živých na chvíli dostává a mluví s Viktorií. Emily ho však odvede zpět do podsvětí.
Viktorie by ráda Viktorovi pomohla, rodiče ji však chtějí provdat za lorda Barkise, o němž netuší, že je to podvodník, který chce jen získat věno a nevěstu po svatbě zabít. Otec Finis ji informuje: „Dcero, my tě k tomu musíme donutit, protože jestli se nevdáš, tak všichni skončíme na ulici, jsme na mizině, děvče!“
Mezitím se vyvíjí vztah Viktora a Emily. Nacházejí k sobě cestu, vzniká mezi nimi cit. Zdá se dokonce, že by spolu mohli zůstat jako manželé.
Jak tento propletenec lásky, zloby, života a smrti dopadne, vám nebudeme prozrazovat. Podívejte se na jeden z nejlepších animovaných filmů sami.

Komentáře

Jméno
Nadpis
Text
Kolik je 5 + 3 (slovem)?
Akce

Přehled komentářů


Kolejní časopis Nebelvíru školy Hogwarts.cz