Několik rad nejen pro nováčky

1)   Rozvrhni si své časové možnosti – Tento bod se týká hlavně výuky. Na začátku doporučuji (především nováčkům) si nabrat raději méně předmětů, počkat třeba 2 termíny, a pak si podle potřeby předmět přibrat. Rozhodně nemá cenu si nabírat třeba 10 předmětů, a pak se hroutit a nedej Merlin trollovat! To pak vede k nechuti k výuce celkově. Ale to je na uvážení každého z nás. =) Pokud se někdo cítí na 10 a více předmětů, klidně do toho. =)

 2)    2)  Vybírej si předměty raději už pár dní dopředu – Je dobré si hned, jak se objeví v „Informacích o výuce“ začít dělat seznam ideálně těch předmětů, na které chceme jít (mně se osvědčilo si napsat předměty podle toho, který nejvíce chci). A když nevíme, jaké předměty zvolit? Stačí se poptat spolužáků v koleji nebo ve VS, případně to zkusit u profesorů, kteří daný předmět vyučují. Některé koleje, jako například ta naše, mají dokument, kde se píšou zkušenosti s daným předmětem, včetně náročnosti, což může hodně pomoci. Ale pokud nic takového nemáte, spolužáci jistě rádi poradí. ;)

3)   3)   Raději si předmět odhlásit, než ho dělat s nechutí – Byť tuto možnost sama moc nemusím a dopředu si vše promýšlím, je to nejlepší. Znáte to, zapíšete si předmět, první termín je úkol v pohodě, další také, ale pak zjistíte, že vám ty úkoly nějak nevyhovují. Musíte se do nich nutit a nepřináší vám žádnou radost (ehm, v esejovém termínu se to bude zdát u všech předmětů, věřte mi =D). Pokud tohle zjistíte, je lepší si ten předmět odhlásit, než se nad ním trápit (a znechutit si tak výuku celkově). Když máte dostatek jiných předmětů a běží ještě zápis, je vyhráno. Horší varianta je ta, když je zápis uzavřený a tohle je váš jediný předmět.  

4)    4)  Omluvy si rozmýšlej – K tomu není co dodávat. Na školní rok jsou k dispozici pouze dvě omluvy, které se zpětně nedoplňují. Pokud to není nezbytně nutné, tak úkol neomlouvat, rozhodně ne z toho důvodu, že nás momentálně nic nenapadá. Pokusit se napsat alespoň něco, byť to třeba nebude za plný počet bodů. Ideální je si dávat omluvy až v nějakém pozdějším termínu (například pokud víme, že budeme před Vánoci psát písemky, tak si šetřit omluvy právě na toto období).

Na závěr trocha matematiky. Za školní rok musíte odevzdat 4 běžné úkoly (a závěrečnou esej). Termínů je 8 (to je 8 běžných úkolů) a omluvy máte k dispozici pouze 2. Takže napíšete 4 úkoly, 2 omluvíte, a co ty zbývající dva? No ano, je třeba je také udělat (pokud nechcete mít Trolly, a já vím, že nechcete). Takže celkově je třeba odevzdat 6 úkolů, i když vám stačí k postupu 4.

5)   5)   Úkoly dělej průběžně – Ano, tohle určitě známe všichni (a jistě nám to říkali i rodiče). Pokud máte jeden nebo dva předměty, relativně můžete být v klidu a úkoly udělat třeba v termínovou neděli. Ale na to raději nespoléhat. Může být znenadání výpadek internetu, něco vám do toho vleze…
a problém je na světě. No a u druhé varianty… k tomu snad není ani co vykládat. Představa, že o termínovce děláte 10 a více úkolů (a semináře k tomu), moc lákavá není že. Proto radím úkoly si dělat průběžně a semináře raději ihned, nedají se omluvit. Koukněte na mě, už mám všechny úkoly a semináře hotové. +nenápadně schovává ty nepopsané úkolové pergameny+

6)  6)    Eseje dělej pokud možno dříve než o termínovce – Nebudu opakovat to, co jsem zmínila v bodě výše. Pouze řeknu to, že na eseji skutečně záleží. Nechcete přece opakovat ročník nebo předmět jen kvůli jedné eseji, že? Stručně řečeno, tady už nejde „jen“ o úkol, ale o vše. Ano, taky jsem dělala eseje až o termínovce (ale 3 už jsem měla odevzdané před ní) a vím, jaké to byly nervy. +ještě teď se jí rosí čelo při té vzpomínce+ Takže minimálně si ty eseje rozpracujte dříve - přece jenom, proč se asi zadávají na začátku listopadu? ;)

7)   7)   Nejdřív splať, pak teprve si teprve půjčuj dál – Tento bod se netýká výuky, ale také je důležitý. Stane se, že nám nevyjdou finance, tak si půjčíme. (Nejčastěji od koleje, pokud půjčky poskytuje. Pokud ne, tak můžeme zkusit škemrat u nějakého kamaráda.) No, tak tedy máme půjčené peníze. Ale náhle se stane, že je na Příčné nová kolekce… jasně, že nás to zláká a už si chceme koupit ty červené šaty! Ale pozor! Sice peníze máme, ale nebyly určené na něco jiného? Třeba na výuku? No a pak si půjčíme znova a znova… a je to začarovaný kruh. Shrnuto, nejdříve si rozmyslet, zda je skutečně půjčka nutná. Když ano, půjčit, investovat tam, kam chceme (třeba výuka), splatit a teprve PAK si půjčit další peníze.

To by byly moje tipy. Našly by se určitě další, ale tohle jsou podle mě ty nejzákladnější. Přeji Vám, ať se ve výuce i mimo ni daří a hodně spokojených zážitků.

Komentáře

Jméno
Nadpis
Text
Kolik je 1 + 4 (slovem)?
Akce

Přehled komentářů


Kolejní časopis Nebelvíru školy Hogwarts.cz