Mrazíkova hůlka Mrazilka

Mrazivé teploty uhodily, někde se dokonce objevil i sníh. Ale hlavně! Hlavně máme advent a s ním jsou spojené vánoční přípravy, vánoční cukroví a vánoční pohádky. No kdo by se netěšil na vánoční pohádky? 

Já osobně mám jako takový každoroční úkol zhlédnout Mrazíka a ponořit se do klasické zimní nálady, připomenout si nestárnoucí krásně usměvavou a copatou Nastěnku a dokonalou Marfušku s neuvěřitelným ořechy loupajícím umem. Ach ano, a Ivánek a baba Jaga. Kdo nezná její nesmrtelnou větu ‚Ty máš svaly, já mám čáry,‘ jako by nebyl. Důležitou postavou v celém příběhu zastává i postava nadpřirozená, postava kouzly opředená – dědeček Mrazíček. Samotný děda Mráz má docela širokou historii. On totiž je ztělesněním samotné zimy. Nenosí dárky jako třeba Santa Klaus nebo náš Ježíšek, ale přináší zimu a zimní počasí. Když vezmeme v úvahu všechny proměnné a zhodnotíme to jakožto správní kouzelničtí znalci, musíme konstatovat, že děda Mráz byl kouzelník. A ne ledajaký. A právě na něj se v tomto článku zaměříme, přesněji tedy prozkoumáme jeho magickou hůlku Mrazilku.

Samotná hůlka Mrazilka má tvar klasické hole (jako byla například hůl Merlinova), dlouhá je asi 2,22 m, což dělá 87,4 ', a je ze světlého až bílého motaného dřeva. To je obaleno ledovým povlakem sněhu a ledu. Tím pádem se jedná o dosud největší hůlku v magickém světě, která kdy byla použita! Většina druidů a mágů pracuje s holemi velikosti do půlky zad, popřípadě se silnější hůlkou v pouzdře, hůlka Mrazilka je naprostý unikát. Vzhledem k literárním pramenům, které máme k dispozici (pohádka Mrazík, písně a básně z ruské literatury o dědovi Mrázovi) víme, že Mrazík používal hůlku především na kouzla přírodní, zřejmě inklinoval k živlu země a pomáhal tak sněhu dostat se na každý lístek a zahrnout sněhem každou jehličku.

Díky jeho zpívaným kouzlům můžeme usuzovat, že hůlka Mrazilka je tvořená z dřeva krásné vánoční jedličky, všichni určitě známé ty pověstné verše a Mrazíkův sytý baryton zpívající píseň ‚Vyrostla štíhlá jedlička‘.

Vrcholek Mrazilky je tvořen sněhovým čepcem a hlavně třpytící se koulí ledu s trčícími rampouchy přesně v okolí ledového jádra – usuzujeme tedy, že jádro hůlky je tvořeno taktéž ledem, přesněji drobnými ledovými krystalky tvořící nádhernou vločkovou strukturu přes vodíkové můstky jednotlivých molekul vody. Mají tak perfektní vlastnosti a krásně vedou magii přes jedličkové dřevo přímo z rukou kouzelníka, což je ideální kouzelnická substance na vedení nejen tepla (zde v tomto případě zimy), ale i v případě vedení kouzel. Hůlka tak dokáže svoji mrazivou harmonii přenést nejen do svých kouzel, ale i do atmosféry přihlížejících! Díky tomu je tedy opravdu jedním z nevzácnějších kousků magického světa.

Hůlka Mrazilka je opředena mnoha kouzly a mnohou magií, každá legenda o ní tvrdí něco jiného a nikdo z kouzelnických magikologů nikdy tuto jedinečnou hůl naživo neviděl. Nelze o ní tedy jednoznačně říct cokoliv pravdivého a můžeme se jen spoléhat na to, že pravda leží někde v této nádherné a tak krásné magické pohádce…

Doufám, že jste tedy již o další jednu hůl moudřejší a že tak jako já budete během nádherných vánočních svátků ujídat perníčky, vařit svařák a hlavně! Hlavně koukat na Mrazíka!

Veselé Vánoce Vám všem!

Vyrostla štíhlá jedlička
tam mezi modříny,
zelená byla celičká
od jara do zimy,
zelená byla celičká
od jara do zimy.

Na podzim vítr zazpíval:
Spi jedličko,
jen spi!

Mrazík ji sněhem přikrýval,
pozor, jen nezmrzni!
Pozor, jen nezmrzni!

Komentáře

Jméno
Nadpis
Text
Kolik je 8 + 7 (slovem)?
Akce

Přehled komentářů


Kolejní časopis Nebelvíru školy Hogwarts.cz