Velikonoční vaření - redakce u plotny
Ema Talia
Jídlo k našim svátkům už tak nějak pevně patří. Sejde se rodina, vytáhne se pěkný sváteční servis, nazdobí se byt, okna. Pohoda, povídání. I Velikonoce mají své nezaměnitelné kouzlo.
Jak dobře oloupat vajíčka? Také se vám stává, že slupka nejde dolů, místo celého vejce máte v dlani jen kousky? Při vaření se dere vejce na svět? Jak na to? Typická rada je vložit vajíčka hned po uvaření do ledové vody - tím se bílek smrskne a jde to lépe oloupat. Vajíčka můžeme i poklepat, ať skořápka popraská. Dalším tipem je uzavřít uvařené vajíčko do krabičky a třást s ním. A také nezapomeňte, že obecně se hůře loupou vajíčka čerstvá, je dobré si hlídat jejich stáří a natvrdo vařit ta starší. Další trik, který ale nemám osvědčený je přidat k vodě kousek citronu nebo trošku octa. Máte i vy nějaké dobré tipy? Podělte se v komentářích.

Ema Talia: Když se řeknou vajíčka, jako zdravotník u mudlů si nemohu odpustit malou vsuvku. Vajíčka obsahují opravdu hodně dobrých a vyvážených látek. Bílek obsahuje hodně bílkovin. Ve vejcích nenajdeme vitamín C, zato však obsahují vitamíny A, D, E, K a B. Mají také dostatek železa, fosforu, nechybí zinek, draslík a důležitý selen. Běžné vajíčko obsahuje přibližně 6g mastných kyselin! S vajíčky bývá tradičně spojován i cholesterol, poslední výzkumy však ukazují, že toho vaječného se netřeba bát, jedno až dvě vejce denně problém není.
Madam Elat přináší netradiční pokrmy. Vajíčka se totiž dají dělat na mnoho způsobu a dračí madam se nebojí je vyzkoušet:
Jako první madam upekla bagely, s vajíčkem: Tady asi není nutné nějak podrobně popisovat jídlo. U nás se plněný bagel většinou jen namaže lučinou, přidá nějaký ten salát, šunka a volské oko:

A co tu máme dále? Bibimbap!
Jídlo, které možná může působit složitě, ale je jednoduché. Základ tvoří rýže, zelenina dle chuti, volské oko a mleté maso. U toho jediného se musí trošičku pracovat. Ale výsledek stojí za to. Maso se nejdřív marinuje ve směsce, kterou tvoří lžíce sójové omáčky, lžíce sezamového oleje, lžička hnědého cukru a čtvrtky lisovaného česneku. Nejlepší je maso si naložit hned ráno a do oběda nasákne chutě.
Nu a když máte uvařenou rýži, nakrájenou zeleninu, osmahlé volské oko a opečené maso, už to vše jen zalijete omáčkou na bibimbap, kterou vytvoříte smícháním dvou lžic pasty gochujang (používáme zelenou nepálivou), lžíce sezamového oleje, lžíce hnědého cukru, lžíce vody, lžičky jablečného octa (ale nejhůř jde použít i ten náš běžný) a jedním stroužkem lisovaného česneku. Kdo chce, může si přidat lžíci sezamových semínek.
A pro případné zájemce přidávám i odkaz - ať si ten recept nemusíte přepisovat:
https://mykoreankitchen.com/bibimbap-korean-mixed-rice-with-meat-and-assorted-vegetables/
A pak tady máme tradiční mazanec:
Tradičně už kolik let peču mazance sobě, rodičům a strejdovi, ke kterému jezdíme na Velikonoce na tradiční první opékání špekáčků. Teta už se naučila, že svůj mazanec peče až poté, co se dojí ten můj, protože jí často zůstávala od každého část, co ztvrdla a to jí mrzelo (i když - mohla by z toho udělat lepší žemlovku, ale tu bohužel ani teta ani strejda nejí).
Nu a recept? Už roky peču podle tohoto:
https://www.apetitonline.cz/recept/mazanec
Jen pro ten náš vynechávám veškeré mandle a ořechy, které manžel nemá rád.
Emka uvařila jarní pomazánku a plněná vejce:
Na jarní pomazánku potřebujete tvaroh. A ten smícháte s tím, co máte rádi. Já jsem přidala ředkvičky, pažitku, sýr, sůl a pepř. Z vajíček jsem použila jen bílky, žloutky jsem si nechala bokem na druhý recept. S trochou zeleniny a čerstvým chlebem vykouzlíte lahodné a odlehčené jarní jídlo:
A právě tím, že jsem si nechala žloutky vedle, jsem vytvořila druhý recept. Moje babička plnila na Velikonoce bílky často, vždycky jsem se hodně přejedla. Uvaříte natvrdo vejce, oloupete, uříznete špičku, vydlabete žloutek. Ten v misce smícháte s hořčicí, majonézou, můžete ochutit bylinkami. To vše nastrkáte do bílků - já to dělala lžičkou, babička na to měla speciální trubičku, tak to měla daleko hezčí, nazdobíme a hotovo:
Tip pro jarní očistu a zdraví - medvědí česnek
Také se mu říká lesní česnek a najdeme ho zejména v listnatých lesích. Roste v Evropě, ale i v Asii. Říká se mu medvědí podle pověry, že ho po dlouhém zimním spánku jedli, aby načerpali energii, posílili a vyčistili tělo. Medvědí česnek se řadí zejména do lidové medicíny, ale poslední dobou se o něm mluví stále častěji. Jaké má vlastně účinky? Rozhodně posiluje imunitu, a to díky vitamínu C. Má velmi silné antibakteriální a antivirové účinky, je rovněž přírodní antibiotikum - a to díky látce, která se nazývá allicin. Snižuje cholesterol, chrání srdce a cévy, podporuje trávení, má detoxikační účinky. Ti medvědi věděli, co dělají. Lze jej použít i v kuchyni. Můžeme z něj udělat pesto, salát, rizoto či nějakou dobrou omáčku. Lze z něj udělat i čaj a extrakt. Ale pozor, vnímavější jedinci na něm mohou mít alergii. Všeho s mírou.
Zdroj: internet
Přejeme krásné a klidné svátky jara, silnou imunitu, dobrou náladu a bohatou koledu! A vajíčka ať jdou dobře od slupky!
Komentáře
Přehled komentářů